Jakie części podlegają demontażowi przed kasacją pojazdu?
Powodów do kasacji samochodu może być kilka. Najczęściej w ten sposób kończą samochody po poważnych wypadkach lub pojazdy, które z racji wieku i wyeksploatowania nie nadają się do dalszego użytkowania. Należy wiedzieć, że kasacja samochodu nie polega jedynie na odholowaniu samochodu na złomowisko. Ten krok powinien być poprzedzony innymi działaniami, takimi jak na przykład usunięcie z pojazdu elementów, które na złom się nie nadają.
Jak wygląda proces kasacji pojazdu?
Pierwszym etapem przygotowania do kasacji pojazdu jest znalezienie odpowiedniego przedsiębiorstwa. Legalnie działające punkty kasacji pojazdów posiadają zezwolenie od marszałka województwa. Tylko do takich miejsc warto oddawać stare lub uszkodzone pojazdy. Podczas wizyty w stacji demontażu, należy mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, dowód rejestracyjny pojazdu, a także kartę pojazdu, jeżeli została wydana. Zezłomowany może być tylko pojazd posiadający nadany numer VIN, numer nadwozia, podwozia lub ramy.
W stacji demontażu unieważniany jest dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz karta pojazdu. Uprawniony pracownik wydaje zaświadczenie o ich unieważnieniu, a także dokument potwierdzający zezłomowanie pojazdu. Każdy z tych dokumentów wydawany jest w 3 egzemplarzach – po jednym dla punktu demontażu, właściciela oraz wydziału komunikacji. Właściciel pojazdu ma 30 dni na wyrejestrowanie zezłomowanego pojazdu w wydziale komunikacji.
Jakie elementy należy usunąć z samochodu przed kasacją?
W przypadku samochodu, który z jakichś względów nie nadaje się już całkowicie do użytku, lepiej oddać go do punktu w całości. Dzięki temu wszystkie elementy zostaną odpowiednio przetworzone lub też zutylizowane. W przypadku niektórych pojazdów kierowcy decydują się na zdjęcie opon, demontaż układów elektronicznych, elementów wyposażenia czy listewek, których osobna sprzedaż jest nieco bardziej opłacalna. Warto pamiętać, że samodzielne rozbieranie pojazdu jest niezgodne z prawem i może skończyć się karą.
Demontując części samochodowe, nie można przesadzić, ponieważ może to skutkować koniecznością dopłaty do kasacji pojazdu. Większość punktów kasacji wymaga, aby samochód dostarczony do kasacji miał minimum 90% masy wpisanej w dowód rejestracyjny. Mniejsza waga wiąże się z koniecznością płacenia około 10 zł od każdego brakującego kilograma.